S DOBROU KNIHOU JE SVET KRAJŠÍ

S termínom kniha úzko súvisí aj termín knižnica, no a prvoradým a nevyhnutným prostriedkom fungovania každej dobrej knižnice, je jej kvalitný knižničný fond, budovaniu ktorého Podduklianska knižnica venuje náležitú pozornosť.

Aby sme ešte viac skvalitnili a vylepšili situáciu v doplňovaní knižničného fondu, hľadáme okrem finančných  prostriedkov na  bežný transfer knižnice aj iné zdroje ich získavania. Takýmto zdrojom je aj grantový systém Fond na podporu umenia v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, do ktorého sa zapájame každý rok, a tak to bolo aj v roku 2022, kedy sme v rámci projektu pod názvom S dobrou knihou je svet krajší, od FPU získali finančné prostriedky na nákup knižničného fondu v hodnote 14 000.- €, za ktoré sme kúpili 1 151 zv. kníh nielen do stacionárnej knižnice, ale aj do bibliobusu, ktorý zabezpečuje pravidelný prísun nových informácií, najmä pre malé obce nášho regiónu. Pri nákupe knižničného fondu sme brali do  úvahy všetky vekové kategórie našich používateľov, doplnili sme fond nielen o nové, ale i o staršie tituly odbornej literatúry, napr. z oblasti umenia, kultúry, spoločenských vied, ale aj literatúru pre deti, mládež a dospelých. Celý tento fond poslúži všetkým našim používateľom pri ich ďalšom vzdelávaní, pri rozširovaní vedomostí, ako aj pri využití ich voľného času. Chceme tým aj prispieť k rozvoju čitateľských zručností našich používateľov a prehlbovaniu návyku navštevovať knižnicu, čo bez pravidelnej obnovy knižničného fondu je nepostačujúce.

Touto cestou sa chceme poďakovať Fondu na podporu umenia za poskytnutú dotáciu na nákup kníh, ktoré obohatili a rozšírili náš knižničný fond o publikácie so širokospektrálnou tematikou.